Енергетики попереджають – не нехтуйте пожежною безпекою поблизу ліній електропередач
Шановні споживачі! З огляду на високі температурні режимі, які спостерігаються в Житомирській області, надзвичайна та висока пожежна небезпека, через що є висока ймовірність пожеж, ризик виникнення та поширення неконтрольованого вогню. Така загроза виникає і під час пікніків у лісах, поблизу водойм тощо.
З огляду на це Укренерго просить бути вкрай обачними і не розпалювати багаття, не спалювати сміття та сухотрав’я поблизу ліній чи об’єктів електропередач та на прилеглих до них територіях. В умовах високої пожежної небезпеки це вкрай загрозливо!
Нагадуємо, що відкритий вогонь на полях, через які проходять високовольтні лінії, здатен спричинити замикання, що може призвести до руйнівних наслідків. Висока температура спалює кисень і розріджує повітря, тому зникає ізоляційний повітряний прошарок між проводом і землею – це загрожує аварійним вимкненням лінії, відтак численні споживачі можуть залишитися без електропостачання.
Так само під дією неконтрольованого вогню провід лінії електропередачі може перегрітися й обірватися, створюючи небезпеку ураження електричним струмом для тих, хто знаходиться під ним чи неподалік.
Небезпечними є і низові пожежі, адже від сухої трави можуть загорітися дерева, які потім ризикують впасти на лінії електропередач. Про наслідки такої надзвичайної події можна й не говорити…
Вогонь також здатний вивести з ладу обладнання підстанцій, що теж тягне за собою припинення електропостачання та завдання значних збитків. Масові аварійні вимкнення ЛЕП внаслідок пожежі можуть призводити до повної втрати електропостачання окремих населених пунктів і навіть районів.
Щоб запобігти пожежам, у охоронних зонах забороняється:
● розміщувати постійні й тимчасові будівлі (дачі, будівельні вагончики тощо);
● складувати солому, сіно, дрова та інші горючі матеріали;
● розміщувати звалища різних горючих і хімічно небезпечних відходів;
● розпалювати вогнища, палити, кидати непогашенні сірники або недопалки.
Запам’ятайте: згідно з законодавством, СУВОРО ЗАБОРОНЕНО розпалювати вогнища в охоронних зонах ліній електропередач.
Охоронна зона для повітряних ліній електропередач встановлюється в залежності від класу напруги лінії на відстані від крайніх проводів:
● до 1 кВ – 2 метри;
● до 20 кВ – 10 метрів;
● 35 кВ – 15 метрів;
● 110 кВ – 20 метрів.
Порушення цих вимог тягне за собою адміністративну і навіть кримінальну відповідальність. Зокрема, згідно зі статтею 270 Кримінального кодексу України, за порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки, якщо воно спричинило виникнення пожежі, якою заподіяно шкоду здоров’ю людей або майнову шкоду у великому розмірі, – передбачений штраф від 50 до 120 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до двох років, або обмеження волі на строк до трьох років. Те ж саме діяння, якщо воно спричинило загибель людей, майнову шкоду в особливо великому розмірі або інші тяжкі наслідки, – карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.
У разі виявлення загоряння в охоронних зонах ліній електропередачі або на іншому об’єкті енергетики негайно повідомте за телефоном «101» пожежно-рятувальний підрозділ. Бережіть себе та Україну!