Новий різновид коронавірусу XBB.1.5: чи небезпечний він і що про нього варто знати
Що таке ХВВ.1.5?
Це ще один різновид домінуючого зараз у всьому світі коронавірусного варіанта "Омікрон", який, у свою чергу, з'явився наприкінці 2021 року, витіснивши ранні мутації вірусу - "Альфу", "Бету" та "Дельту".
"Омікрон" породив безліч підваріантів, що є більш заразними, ніж оригінал.
Вважається, що симптоми XBB.1.5 аналогічні до симптомів попередніх версій "Омікрона". Симптоми більшості людей нагадують застуду.
Чи є XBB.1.5 більш заразним чи небезпечним, ніж попередні варіанти?
Сам XBB.1.5 походить від XBB, який почав циркулювати у Великій Британії у вересні 2022 року, але органи охорони здоров'я не знайшли достатніх причин, щоб класифікувати його як такий, що "викликає занепокоєння".
- Омікрон-2 "заразний і невидимий".
- В Україні дозволили другий бустер і щеплення від ковіду дітям від 5 років
У XBB була мутація, яка допомагала йому "пробити" імунний захист організму, але та сама мутація знижувала здатність вірусу проникати в клітини людини.
XBB.1.5 має мутацію, відому генетикам як F486P, яка відновлює здатність вірусу проникати в клітини, не втративши при цьому здатності вислизати від нашого імунітету. Це полегшує поширення вірусу.
Ці зміни в геномі вірусу можна порівняти зі сходинками еволюційних сходів: розвиваючись, вірус знаходить нові способи оминати захисні механізми організму господаря. Скоріше за все, XBB.1.5 з'явився в результаті зараження когось із пацієнтів одразу двома різними варіантами "Омікрона".
Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) підтвердила, що XBB.1.5 може поширюватися швидше, ніж інші вірусні варіанти, відомі вченим досі.
Водночас ВООЗ наголошує, що немає жодних підстав вважати цей підваріант серйознішим чи шкідливішим, ніж звичайний "Омікрон".