В с.Ходори Радомишльського району відкрито пам’ятник загиблим воїнам у роки Другої світової війни 1939-1945 років
Минуло 74 роки з часу закінчення Другої світової війни 1939-1945 років. Проте ми завжди пам`ятатимемо подвиг українських солдатів, які в боротьбі з ворогом проявили усю міць та безстрашність нашого народу у цій жорстокій війні, яка не обійшла і наш район.
У ніч на 7 грудня 1943 року 317-й гвардійський полк під командуванням підполковника Т.Філемонова здійснив форсований марш, прибувши в село Ходори, де оборонялись частини 271-ої стрілецької дивізії полковника Говорова. Не встигли артилеристи обладнати вогневі позиції, як на них пішли ворожі танки. То був їх подвиг. За проявлену відвагу і мужність Указом Президії Верховної Ради СРСР названим воїнам було присвоєно звання Героя Радянського Союзу (всі лишилися живі і отримали Золоті Зірки).
У грудні 1943 року 317 гвардійський винищувально-протитанковий артилерійський полк, який перебував в оперативному підпорядкуванні командувача 60 А 1-го Українського фронту, отримав бойове завдання організувати протитанковий район на схід від села Ходори.
Зосередившись в зазначеному районі до 12.00 7 грудня полк провів ретельне інженерне обладнання вогневих позицій. У ніч на 8 грудня ворог великими силами піхоти і танків прорвав оборону в смузі 271 гвардійської стрілецької дивізії та вийшов в район Ходорів. О 23.45 танки противника обійшли Ходори з півдня і почали просуватися в східному напрямку.
В ході бою на південно-східній околиці Ходорів було підпалено декілька стогів соломи. Танки противника були підпущені на дальність прямого пострілу, 1-я батарея полку відкрила вогонь і підірвала три бойові машини, які, спалахнувши яскравими смолоскипами, освітили місцевість. Потрапивши під вогонь 1-ї батареї, танки повернули на північний-схід і пішли уздовж бойового порядку, який залишився ними непоміченим. Решта чотири батареї полку одночасно відкрили вогонь у фланг колони і знищили ще кілька машин.
Нічний бій тривав понад півтори години. За цей час полк знищив 28 танків, 5 бронемашин, 5 бронетранспортерів, 13 автомашин з вантажем, велика кількість піхоти противника.
Наступ німецьких військ був зупинений.
Бій ввійшов в радянські військові підручники, як успішне застосування артилерії проти танків під час нічного бою.
7 травня 2019 року на передодні Дня примирення та Дня Перемоги у Другій світовій війні в с. Ходори Меньківського старостинського округу на кладовищі відбувся урочистий мітинг, присвячений відкриттю пам’ятника загиблим воїнам у роки Другої світової війни 1939-1945 років .
Пам’ятник було споруджено для увічнення пам’яті загиблих воїнів, на знак поваги і великої вдячності нашим героям та вшанування подвигу п’яти загиблих воїнів – Героїв радянського Союзу, які прийняли жорстокий бій під с. Ходори у грудні 1943 року П. Турбін, А. Шаталкін, І. Федюков, Г. Голіщихін, М. Маслов., за ініціативи Радомишльської ветеранської організації,в.о. старости Меньківського старостинського округу та завдяки фінансової підтримки Радомишльської міської ради і особистої підтримки міського голови В.Тетерського.
У церемонії відкриття пам’ятника взяли участь представники районної та міської влади, районної ветеранської організації, учнівська молодь і громадськість сіл.
До учасників заходу звернулися: в.о. старости Менськівсього старостиснького округу Василь Близнюк, міський голова Володимир Тетерський, голова районної ради Олександр Потієнко та голова районної ветеранської організацій Валерій Жлуктенко.
Минуло не одне десятиліття з часу закінчення Другої світової війни. А сум та гіркота втрат й досі тривожать душі українців. А цей пам»ятник нехай і надалі буде для нас щоденним нагадування про мужність та звитягу українського солдата. Пам’ятаймо, що наша незалежність вистоїть завдяки тим, хто був, є і буде на передовій оборони нашої держави».– зазначив у своєму виступі Володимир Тетерський.
З словами глибокої шани та вдячності перед присутніми виступив учнівський колектив Краснобірської ЗОШ.
На завершення, присутні поклали квіти до пам’ятника та схили голови у хвилині мовчання, вклонились на знак вічної пам’яті про загиблих і померлих воїнів-земляків.