Радомишльська громада
Житомирська область, Житомирський район
Малий Герб України
gov.ua
державні сайти України
 

«Я МАЮ ПРАВО!»

Дата: 02.10.2018 15:39
Кількість переглядів: 620

Фото без описуПримусові заходи впливу на боржників – ефективний стимул для ліквідації аліментної заборгованості

            Несумлінні батьки уже зрозуміли, що ухилятися від виконання свого обов’язку – утримання власних дітей до досягнення ними повноліття, а за потреби – і до 23 років на період їхнього навчання, у них не вийде. Нові інструменти впливу на боржників-аліментників виявилися дієвими і  доволі стимулюючими, що і відчув на собі житель Житомира із 4-річним «стажем» несплати аліментів неповнолітній доньці.

            Щомісяця боржник повинен був сплачувати своїй дитині кошти у твердій грошовій сумі – 700 гривень, однак не робив цього, тож за ці роки «набігло» небагато-немало, а понад 30 тисяч гривень боргу.

            Згадати про батьківський обов’язок горе-батька змусили працівники Богунського районного відділу державної виконавчої служби м. Житомир Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, застосувавши до нього низку примусових заходів, передбачених Законом #ЧужихДітейНеБуває. Чоловіка обмежили у праві керування транспортними засобами, виїзду за межі України, полювання та користування зброєю. До того ж наклали арешт на все його майно. А на додаток нарахували ще й штраф у розмірі 15 тисяч гривень – 50 відсотків від суми несплачених аліментів (фінансова санкція передбачена другим пакетом Законів #ЧужихДітейНеБуває, що набрав чинності 28 серпня ц.р.).

              Державні виконавці не залишили боржнику іншого виходу, крім погашення аліментної заборгованості у повному обсязі, сплати штрафу та виконавчого збору.

  Нагадаємо, що другим пакетом законів, який посилює відповідальність батьків щодо утримання своїх дітей, запроваджено додаткову систему фінансових санкцій: за 1 рік несплати  аліментів – штраф 20% від суми боргу, за 2 роки – 30%, за 3 роки  – 50%. Суми штрафів стягуються з боржника у порядку, передбаченому законодавством, і перераховуються стягувачу.

З 6 лютого ц.р. в Україні законодавчо  впроваджено новий вид адміністративних стягнень з неплатників аліментів – суспільно корисні роботи. На відміну від громадських, вони оплачувані. Кошти, отримані боржником за виконання такої роботи, автоматично перераховуються на відповідний рахунок відділу державної виконавчої служби для подальшого погашення аліментної заборгованості. Ухилення особи від суспільно корисних робіт, що передбачено другим пакетом законів #ЧужихДітейНеБуває, тягне адміністративний арешт строком до 10 діб. Крім того, у випадку злісного ухилення від суспільно корисних робіт боржників притягнуть до кримінальної відповідальності у вигляді позбавлення волі на строк до двох років.

На Житомирщині уже 67 боржників-аліментників відпрацювали на суспільно корисних роботах, а усі зароблені ними кошти – понад 46 тисяч гривень – отримали їхні діти.

 

 

     Позбавлення батьківських прав – крайній захід впливу на несумлінних батьків: консультує Міністр юстиції

           Доброго дня! Шановний пане міністре, скажіть, будь ласка, чи можна якось позбавити батьківських прав одного із батьків, який зовсім забув про дитину?

С. Ігнатенко

Консультує Міністр юстиції Павло Петренко

         Інститут позбавлення батьківських прав залишається виключним, крайнім заходом впливу на батьків, які недобросовісно виконують свої обов’язки щодо виховання та утримання своїх дітей.

Що може стати причиною позбавлення батьківських прав?

          Сімейний кодекс містить виключний перелік підстав позбавлення батьківських прав, якщо батьки:

1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоровя і протягом 6 місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;

2) ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини;

3) жорстоко поводяться з дитиною;

4) є хронічними алкоголіками або наркоманами;

5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; 

6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

Що потрібно для позбавлення батьківських прав?

Для позбавлення батьківських прав необхідно:

- встановити, що особа свідомо порушує батьківські обов’язки, злісно не виконує вимоги та рекомендації органів опіки і піклування, служб у справах неповнолітніх, навмисно ухиляється від лікування;

- звернутись до органу опіки та піклування з тим, щоб отримати висновок щодо умов життя і виховання дитини, поведінку батьків, їх взаємини з дітьми та відношення до виконання своїх батьківських обов'язків;

- звернутись до суду з заявою про позбавлення батьківських прав.

 

Хто може звернутися до суду?

Суд розглядає справи про позбавлення батьківських прав розглядаються за заявою:

  1. одного із батьків, опікуна, піклувальника, особи в сім’ї якої проживає дитина;
  2. закладу охорони здоров'я, навчального або іншого дитячого закладу, в якому вона перебуває;
  3. органу опіки та піклування;
  4. прокурора;
  5. самої дитини, яка досягла чотирнадцяти років.

Справи про позбавлення батьківських прав розглядає суд за місцем реєстрації того з батьків, якого хочуть позбавити прав.

При розгляді судом таких питань є обовязковою участь органу опіки та піклування, який подає суду письмовий висновок щодо обставин справи.

Які права втрачають батьки, позбавлені батьківських прав?

1) особисті немайнові права щодо дитини (наприклад, право вирішувати питання виховання дитини та навіть вільно спілкуватися з нею, право давати дозвіл на зміну дитиною свого і’мя прізвища чи імені, право визначати місце проживання дитини та дозволяти чи забороняти її виїзд закордон тощо);

2) перестають бути законним представником дитини (не можуть представляти без окремої довіреності її інтереси в судах чи інших органах);

3) втрачають права на будь-які пільги та державну допомогу, що надаються сім'ям з дітьми;

4) не можуть бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником (тобто не зможуть усиновити іншу дитину);

5) не можуть одержати в майбутньому тих майнових прав, пов'язаних із батьківством, які вони могли б мати у разі своєї непрацездатності; 

6) втрачають інші права, засновані на спорідненості з дитиною (наприклад, їх дитина може бути усиновлена без їх згоди, як батьків);

7) втрачають право на спадкування після дитини (крім випадків, коли це передбачене заповітом дитини).

Слід зауважити, що особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обовязку утримувати дитину. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.

Якими будуть наслідки позбавлення батьківських прав?

Позбавлення батьківських прав одного з батьків. Дитина залишається жити з другим з батьків. Суд може прийняти рішення про виселення того з батьків, хто позбавлений батьківських прав, з житла, в якому він проживає з дитиною, якщо у нього є інше житло, або примусово поділити житло чи зобов'язати здійснити його примусовий обмін.

Позбавлення батьківських прав обох батьків. Дитина передається під опіку органам опіки та піклування. Ці органи вирішують, яким особам або установам слід передати дитину на виховання. Вони призначають опікуна (піклувальника) (наприклад, дитина може бути передана на виховання бабусі та дідусю, повнолітнім брату та сестри, іншим родичам дитини, мачусі, вітчиму, які виявили таке бажання та звернулися з відповідною заявою) або, враховуючи вік та стан її здоров'я, обирають інші форми влаштування дітей, зокрема: усиновлення, передача дитини до прийомної сім’ї, до дитячого будинку сімейного типу, патронатному вихователю, інших спеціальних закладів для дітей, позбавлених батьківського піклування.

Куди звертатися, щоб отримати детальну консультацію?

За докладною інформацією звертатися до Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Житомирській області. Адреса: м. Житомир, майдан Соборний, 1.

           Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213103.

 

Консультація Міністра юстиції П. Петренка


 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Авторизація

УВАГА!

Шановні користувачі нашого сайту. В процесі авторизації будуть використані і опубліковані Ваші:

Прізвище, ім'я та по батькові, а також регіон прописки.

Решта персональних даних не будуть зберігатися і не можуть бути використані без Вашого відома.

Погоджуюсь на передачу персональних даних