Радомишльська громада

Житомирська область, Житомирський район

Сказ та його профілактика

Дата: 24.09.2018 12:05
Кількість переглядів: 538

 Фото без описуЗа даними  Головного Управління  Держпродспоживслужби  в Житомирський області  Радомишльської районної Державної лікарні ветеринарної медицини, на сьогодні,  в Радомишльському районі склалась надзвичайно складна ситуація щодо сказу тварин.

За вісім місяці 2018 року вже зареєстровано 7 неблагополучних пунктів  по сказу, а саме :

с. Моделів   - експ. №000451/18 від 20.03.18 р.;

 с. Бистріївка  - експ. № 000668/18 від 13.04.18 р. ;   

 с. Потіївка   - експ. №000601/18 від 05.04.18 р.;

 с. Глиниця   - експ. №000956/18 від 15.05.18 р.;

 с. Лутівка   - експ. №001794/18  від 13.08.18 р.;

с. Мала Рача  - експ. №001817/18 від 17.08.18 р.;

с. Мірча   - експ. №001888/18 від 30.08.18 р.,  в яких захворіло: 2 лисиці, 3 бездомні коти та 2 домашніх собак.

     На даний час в 3-х неблагополучних пунктах  тривають карантинні заходи.  Дуже хвилює те, що з 7-ми неблагополучних пунктів  щодо сказу тварин,  у 6-ти встановлено факт укусу людей скаженою твариною (восьми громадянам нанесені травми у вигляді прокусів, всім надана допомога у вигляді антирабічної профілактики), а також відмова людей представити свої домашніх улюбленців для профілактичних щеплень проти сказу.

      Нагадуємо, що сказ – це гостре інфекційне захворювання всіх теплокровних тварин і людини, за якого уражається центральна нервова система з ознаками поліенцефаломієліту, супроводжується паралічами  і  завжди закінчується - смертю. Лисиця червона - є основним джерелом вірусу сказу в Україні . Потенційним джерелом розповсюдження сказу в населених пунктах є  бездоглядні собаки, коти, а також мишовидні гризуни. Єдиний механізм передачі сказу – контактно-рановий. Він реалізовується через покус. Отже не щеплені домашні тварини створюють великий ризик поширення даної хвороби. Єдиний вихідце профілактична вакцинація домашніх тварин. Про це навіть прописано законодавчо – раз на рік ( згідно правил  тримання собак, котів і хижих тварин у населених пунктах України) власники зобов’язані щороку доставляти собак,  а у випадках,  коли  ветеринарна служба визнає за необхідне, - також і котів, у ветеринарну установу для огляду, імунізації проти сказу і лікувально-профілактичних обробок. В ветеринарній лікарні щеплення проводяться щодня. Фахівцями ветеринарної медицини проводяться подвірні обходи. Вакцинація тваринам проводиться відразу на місці, якщо останні клінічно здорові. Але незавжди власники є вдома, а іноді і у двір не пускають.

Начальник Радомишльської

районної державної лікарні

ветеринарної медицини                                                                   Плечко С.Г .                         

 

Довідково:

При появі скаженої тварини необхідно негайно сповістити заклади санітарно-епідеміологічної та ветеринарної служби.

Хворі на сказ тварини небезпечні вже до початку прояву захворювання. Тому не слід підбирати навіть здорових на вигляд бездоглядних тварин.

Збудник сказу (вірус) знаходиться в слині хворої тварини. Небезпечними можуть бути не тільки укуси, але й заслинення та подряпини. З місця пошкодження по нервовій тканині вірус просувається до головного мозку, де вражає важливі життєві центри, що призводить до загибелі.

У тварин прихований період захворювання триває 7-8 днів (у людини – до 1 року). Ось чому небезпечними можуть бути навіть здорові на вигляд тварини. Слід уникати небезпечних контактів з дикими та бездоглядними тваринами.

Важливо виконувати Правила утримання тварин: вигулювати собак тільки на повідках, в намордниках, у сільській місцевості – тримати на прив'язі або у вольєрах.

Пам'ятайте — запобігти сказу можна за умови виконання таких правил:

1. Всі громадяни зобов'язані щорічно щеплювати своїх собак та котів проти сказу. Утримувати собак лише на прив'язі, або у вольєрах. Категорично забороняється пастухам мати на випасі сторожових собак, не щеплених проти сказу.

2. В жодному разі не треба вбивати тварину, яка покусала людину чи тварину! Її треба тримати ізольовано і спостерігати протягом 10 днів. Про це негайно слід повідомити медичному та ветеринарному працівникові. 3. При появі біля гурту сільськогосподарських тварин хижаків (лисиць, вовків та інших) та нанесення ними покусів тваринам необхідно терміново сповістити сільських або міського голову, ветеринарних та медичних працівників.

4. Слід пам'ятати, що кожна дика тварина, яка поводить себе незвичайно (наближається до людей, тварин, населеного пункту) є підозрілою щодо захворювання на сказ. З такої відстріляної тварини не можна знімати шкуру. Про це слід сповістити ветпрацівників.

5. Кожен випадок незвичайного поводження тварин (збудження, поїдання сторонніх предметів) потрібно перевіряти щодо захворювання на сказ. До з’ясування причин захворювання при наданні тварині лікувальної допомоги ветпрацівниками слід дотримуватися правил безпеки.

6. Слід уникати зайвого контакту з тваринами, у першу чергу це стосується дітей.

Якщо стався укус

1. Терміново (оскільки вірус втручається в організм впродовж 15 хвилин) промити рану від покусу тварини або місце, куди потрапила її слина, великою кількістю проточної води та натерти шкіру господарським милом до утворення густої мильної піни. Звернутись в медичний заклад та повністю пройти призначений курс щеплень в передбачений строк.

2. Суворо дотримуватись режиму, призначеного лікарем. Вживання будь-яких спиртних напоїв в період вакцинації категорично заборонене.

Щоб не заразитись сказом:

1. Утримуйтесь від контактів з дикими та безпритульними тваринами.

2. Виконуйте правила та норми утримання домашніх тварин і поводження з ними. Доставляйте фахівцям ветеринарної медицини хворих тварин, або їх трупи, в разі, якщо тварина загинула.

3. Не вбивайте здорових на вигляд тварин, які нанесли укуси та інші пошкодження, а терміново викликайте ветеринарного лікаря.

4. Не знімайте шкуру з диких тварин при їх знаходженні.

5. У разі укусу домашньою твариною з’ясовуйте ім’я господаря та адресу. Це допоможе уникнути щеплень, так як за твариною можна встановити ветеринарний нагляд.

6. Укушені рани, подряпини негайно промийте теплою кип’яченою (або проточною) водою, бажано з милом, краї рани обробіть 70 % спиртом чи 5% настоянкою йоду та накладіть стерильну пов’язку. Негайно зверніться за медичною допомогою до травматологічного пункту, що працює цілодобово, для проведення антирабічного щеплення чи серотерапії.

7. При пошкодженні одягу, в який була одягнута людина під час укусу, одяг обробіть гарячою праскою, і тільки після цього його можна ремонтувати.

8. Щорічно доставляйте на щеплення проти сказу домашніх та сторожових собак.

Не легковажте своїм життям! Вчасно звертайтесь за медичною допомогою!

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Авторизація

УВАГА!

Шановні користувачі нашого сайту. В процесі авторизації будуть використані і опубліковані Ваші:

Прізвище, ім'я та по батькові, а також регіон прописки.

Решта персональних даних не будуть зберігатися і не можуть бути використані без Вашого відома.

Погоджуюсь на передачу персональних даних